• Przygotowujemy się do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie.

          • Uczestnicy III klasy Branzowej szkoły I stopnia im. Janusza Korczaka oraz Hufca Pracy w Zambrowie kończący w tym roku naukę   pod kierunkiem Ewy Fabiańskiej i Katarzyny Dams  przygotowywali się do egzaminów zawodowych. Młodzież miała za zadanie wypełnić przykładowe zestawy pytań egzaminacyjnych z zawodów w których się kształci m.in. fryzjer, sprzedawca , kucharz, mechanik pojazdów samochodowych, elektryk. Na rozwiązanie testu młodzi ludzie mieli 60 minut. Celem przedsięwzięcia było sprawdzenie wiadomości i umiejętności, które opanowała już młodzież w stopniu zadowalającym oraz tych, które wymagają jeszcze doskonalenia. Po jego zakończeniu wyniki zostały podsumowane, a zdający mogli się przekonać jakie braki w umiejętnościach zawodowych powinny zostać bardziej utrwalone. 

            Jednocześnie przypominamy uczniom klas III , że na stronie naszej szkoły w panelu głównym znajduje się zakładka przekierowująca Was Drodzy Uczniowie do testów online z każdego zawodu. Zachęcamy do korzystania. Link : https://www.testy.egzaminzawodowy.info/

          • Dzielmy się zdrowiem i życiem.

          • Oddawanie krwi to najlepszy sposób na bezinteresowną pomóc potrzebującym. Poświęcając ok. godziny, co 2-3 miesiące przyczyniasz się do uratowania zdrowia i życia ludzi. Dodatkowo masz zapewnione regularne sprawdzanie swojego stanu zdrowia i wyników badań. Można powiedzieć, że oddając krew, dzielisz się swoim życiem, sprawiasz, że lekarze mogą kogoś uratować. Dlatego młodzież z Branżowej Szkoły oraz z Hufca Pracy w Zambrowie dnia 03.03.2022 postanowiła włączyć się do ogólnopolskiej  akcji honorowego oddawania krwi. Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku zawitał pod Zambrowski Urząd Miejski. Jak zwykle mogliśmy liczyć na naszych uczestników. Chętnych nie zabrakło, jednak ze względów zdrowotnych nie każdy mógł wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Podczas akcji  młodzież została uświadomiona jak cenna i niezastąpiona jest krew w ratowaniu czyjegoś życia. Jej brak oznacza śmierć pacjentów, którzy jej potrzebują. Transfuzja nie jest zabiegiem, który można przełożyć – to procedura medyczna, która ratuje życie nie tylko osobom dorosłym, ale także dzieciom. Banki krwi nigdy nie są pełne, krwi stale brakuje i tylko dzięki krwiodawcom możliwe jest zabezpieczenie potrzeb pacjentów.

          • Skrócenie nauki zdalnej.

          • Nauka zdalna będzie trwała krócej, niż zapowiadał Minister Edukacji. 21 luty został ogłoszony jako definitywny koniec nauki zdalnej. Minister poinformował, że do końca roku szkolnego będzie utrzymany tryb nauki stacjonarnej.

            A zatem będziemy pracować w systemie online tylko przez kolejny tydzień i od 22 lub 23 lutego spotykamy się wszyscy w szkole. Przypominam że uczestniczenie w zajęciach zdalnych jest obowiązkowe, uczniowie którzy tłumaczą się słabym Internetem mogą uczestniczyć w zdalnej nauce w szkole, na szkolnym Internecie i komputerach

          • Życzenia świąteczne.

          • Rodzicom/ Opiekunom i Uczniom

             

            Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku życzenia zdrowia, wielu dobrych dni i wszelkiej pomyślności  składają : Dyrektor Branżowej Szkoły I stopnia im. Janusza Korczaka w Zambrowie oraz nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni.

          • Warsztaty bożonarodzeniowe.

          • Z inicjatywy Rady Młodzieży Hufiec Pracy i  Samorządu Szkolnego Branżowej Szkoły Zawodowej w Zambrowie zorganizował warsztaty  bożonarodzeniowe dnia 15.12.2021r. podczas których młodzież miała za zadanie wykonać kartki świąteczne. Zajęcia skierowane był  do wszystkich chętnych uczestników. Celem warsztatów było rozwijanie kreatywności, uzdolnień plastycznych i wrażliwości artystycznej uczniów, zachęcenie do samodzielnego poszukiwania informacji o kulturze i historii świąt Bożego Narodzenia. Akcja miała na celu budowanie systemu wartości, w tym wychowywanie młodzieży tak, żeby młodzi ludzie lepiej orientowali się w tradycjach związanych z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia w swoim regionie. Własnoręcznie wykonane kartki zostaną przekazane zambrowskim pracodawcom oraz zaprzyjaźnionym instytucjom.

          • Zawieszenie zajęć w szkołach.

          • Minister Edukacji i Nauki podpisał rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zgodnie z w.w. rozporządzeniem w przyszłym tygodniu 21 i 22 XII wszyscy uczniowie łączą się z nauczycielami za pomocą Meet'a i uczestniczą w lekcjach online. Jeśli chodzi o zajęcia rewalidacyjne to będą prowadzone stacjonarnie w szkole. Jednocześnie przypominam, iż po nowym roku 4 i 5 I 2022 to dni dodatkowo wolne o zajęć dydaktyczno- wychowawczych w szkole. Jeśli chodzi o praktyki zawodowe, to mogą być prowadzone stacjonarnie u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych, o ile w podmiotach tych nie wystąpią zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu uczniów.

          • Nie tylko święty rozdaje prezenty.

          • Uczestnicy Hufca Pracy oraz Branżowej Szkoły I stopnia im. Janusza Korczaka w Zambrowie pod opieką Ewy Fabiańskiej oraz Katarzyny Dams z powodzeniem włączyli się w akcję zbiórki zabawek, artykułów plastycznych, książeczek/bajek, gier planszowych/ edukacyjnych dla Wojowników z Oddziału Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Białymstoku. Jest to II edycja zbiórki artykułów na rzecz chorych dzieci, w którą włączył się hufiec oraz szkoła. Pierwsza odbyła się na Wielkanoc pt. „Wypełnij pisankę uśmiechem”. Zebrane artykuły i własnoręcznie wykonana kartka z najserdeczniejszymi życzeniami z okazji Świąt trafiła do dzieci i pracowników szpitala. Dziękujemy wszystkim darczyńcom z Hufca oraz osobom z zewnątrz za włączenie się do akcji

          • Szkoła przechodzi w tryb nauki zdalnej.

          • Zgodnie z zarządzeniem Dyrektora Szkoły od jutra tj. 01 grudnia 2021r do 02.grudnia2021r. włącznie- szkoła przechodzi na tryb nauki zdalnej. Zgodnie z przedstawionym na początku roku szkolnego regulaminem nauki zdalnej łączymy się na zajęcia lekcyjne poprzez platformę Google Meet . Linki do zajęć nauczyciele podadzą na Clasroom. Jednocześnie informujemy, że nauka zdalna nie jest czasem wolnym od zajęć lekcyjnych. Nie uczestnictwo w zajęciach wiąże się z brakiem obecności na zajęciach i odnotowaniem tego w dzienniku lekcyjnym.

          • Apel z okazji Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

          • Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. W tym roku obchodzimy 103. rocznicę tego wydarzenia. Z tej okazji 10listopada w naszej szkole odbył się apel na który został zaproszony prezes Stowarzyszenia 71 Pułku Piechoty w Zambrowie- p. Grzegorz Sanewski.

            Na  wstępie Pani Dyrektor Małgorzata Leszczyńska zaprezentowała krótki film przypominający wydarzenia z tamtego okresu. Po nim p. Grzegorz zaprezentował uczniom broń białą-szable, którymi posługiwano się w walkach o niepodległość oraz o sposobach walki  . Apel był też okazją do podsumowania konkursu na najlepszą prezentację multimedialną : „ Za co kocham Polskę”. I tu na wyróżnienie zasłużyli: Natalia Ostasiuk z kl.II, Amelia Turowska z kl. I, Mikołaj Siedlecki z kl. I, Krystian Stodulski z kl. I, Dryżba Oliwer z kl. III A, Dzieniszewska Karolina z kl. III A, Niczewski Mateusz z kl. III A.

          • Miejskie obchody Święta Niepodległości.

          • 11 listopada w większości miast Polski obchodzone są uroczystości związane z narodowym Świętem Odzyskania Niepodległości. Również w naszej miejscowości miały miejsce takie obchody. Delegacja uczniów z naszej szkoły wzięła udział w uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny w parafii Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie, po której nastąpił przemarsz pod pomnik Powstania Styczniowego. Tam uczniowie złożyli w imieniu całej społeczności szkolnej symboliczną wiązankę kwiatów. Na obchodach obecny był również nasz Poczet Sztandarowy .

          • ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA.

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM)  to bezpłatna akcja edukacyjna. Odbywa się każdego roku w  październiku.

             

            Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Również w naszej szkole uczniowie wzięli udział ŚDTM, pozwoliło to uczniom na uświadomienie , że znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym.

          • Turniej strzelecki.

          • Dnia 21 października 2021r uczniowie kl. II i dziewczęta z kl. III B uczestniczyli w Turnieju Strzeleckim na strzelnicy w Czerwonym Borze. W ramach zajęć lekcji w-fu postanowiłyśmy razem z HP zorganizować uczniom ten czas w inny sposób. Taka lekcja odbyła się po raz pierwszy z tego powodu, iż strzelnica ta utworzona została niedawno w kompleksie lasu Czerwony Bór przez Stowarzyszenie Historyczne.

            Na początku młodzież została zapoznana z regulaminem pobytu na strzelnicy przez pana Pawła Sanewskiego, jak posługiwać się bronią oraz w jaki sposób oddać celny strzał. Strzelanie i celowanie na terenie strzelnicy odbywało się wyłącznie na wyznaczonych stanowiskach strzeleckich, do tarcz z odległości 25m będących celem na strzelnicy z karabinku sportowego. Turniej odbył się w 3 kategoriach - dziewczęta, chłopcy oraz nauczyciele.

            Na komendę instruktora zawodnik wykonywał 3 strzały próbne następnie odbywało się strzelanie na ocenę złożone z 5 strzałów. Celem wyłonienia najlepszego Strzelca Turnieju liczona była punktacja indywidualna każdego uczestnika. Po podsumowaniu wszystkich punktów wyłoniono zwycięzców. I tak:

            I miejsce zdobył Kacper Rostkowski uzyskując wynik

            II miejsce Kulesza Mateusz

            III miejsce Oleszczenko Aleksandr

            W kategorii dziewczęta

            I miejsce zdobyła – Julia Kuczyńska,

            II miejsce -Natalia Kaczyńska

            III miejsce -Pogroszewska Katarzyna.

            W kategorii nauczyciele

            I miejsce zdobył p. Marek Pietraniuk,

            II - p. Małgorzata Leszczyńska,

            III – p. Grażyna Dembek.

            Impreza została zorganizowana w ramach współpracy szkoły, Hufca Pracy w Zambrowie i Stowarzyszenia Historycznego.

            Nad sprawnym oraz bezpiecznym przebiegiem Turnieju czuwali; p. Z. Turowski, p. M. Pietranik, p. J. Jabłońska i p. Grażyna Dembek. Turniej strzelecki na stałe zostanie wpisany w plan pracy szkoły oraz HP.

          • Karol Wojtyła – Jan Paweł II

          • Dnia16 października 1978 roku Arcybiskup Krakowski kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem. Przybrał imię Jan Paweł II. Polski Kościół Rzymskokatolicki ustanowił Dzień Papieski. Święto to obchodzone jest  w niedzielę przed 16 października. Ma to być symbol wdzięczności oraz łączności duchowej z papieżem św. Janem Pawłem II.W tym roku obchodzono XXI Dzień Papieski, który przebiegał pod hasłem „Nie lękajcie się”. Słowa te Jan Paweł II wypowiedział w homilii inaugurującej Jego pontyfikat 22 października 1978 roku na placu św. Piotra w Rzymie. Z tej okazji  dla młodzieży III klasy Branżowej Szkoły Zawodowej  dnia 20.X.2021 został wyświetlony film pt. „Karol Wojtyła – Jan Paweł II”. Przybliżył młodzieży  życie i pontyfikat papieża. Uczestnicy z zaangażowaniem i  z ciekawością śledzili losy rodaka. Był to czas refleksji i zadumy nad  swoim życiem..

          • Krok dalej niż inni.

          • Hufiec Pracy w Zambrowie był organizatorem spotkań informacyjnych EURES dla młodzieży III klas Branżowej Szkoły I Stopnia Nr 3 im. Janusza Korczaka w Zambrowie w dniu 20.10.2021 r.  Spotkania realizowane było w ramach V edycji projektu EURES GO FURTHER - KROK DALEJ NIŻ INNI. Doradca EURES z Podlaskiej WK OHP przedstawił ogólne informacje o sieci EURES: kto tworzy sieć  i jakie są cele sieci EURES oraz oferowane usługi. Poinformował też o aktualnej sytuacji na europejskim rynku pracy oraz ograniczeniach związanych z mobilnością w dobie pandemii koronawirusa Covid-19. Przypomniał, iż niezbędne jest odpowiednie przygotowanie do wyjazdu za granicę i  o czym należy wiedzieć przed wyjazdem do pracy do UE/EFTA, na co zwrócić uwagę korzystając z usług agencji pracy. Konieczne zabezpieczenie przed wyjazdem to wiedza na temat adresów placówek dyplomatycznych, ubezpieczenie i posiadanie karty EKUZ, zarejestrowanie wyjazdu w serwisie Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Odyseusz” i korzystanie z aplikacji mobilnej „SAFE Travel & Work Abroad”. Jest to niezwykle ważne w celu zwiększenia naszego bezpieczeństwa przy wyjazdach za granicę oraz uniknięcia niepotrzebnych problemów. Poruszono też temat dokumentów aplikacyjnych, w tym CV w formacie Europass CV czy usługi „Fabryka CV” świadczonej przez Zieloną Linię. Doradca EURES poinformował uczestników spotkań jak skutecznie poszukiwać pracy w innych krajach UE/EFTA. Omówił funkcjonalność krajowej strony internetowej EURES oraz portali internetowych: Centralnej Bazy Ofert Pracy oraz Europejskiego Portalu Mobilności Zawodowej EURES. Przedstawił sposoby korzystania z porali, jak szukać pracy, jak się zalogować czy utworzyć i zamieścić swoje CV na portalu. Wskazał gdzie znajdują się informacje o warunkach życia i pracy w państwach członkowskich UE, takich jak podatki, emerytury, ubezpieczenia zdrowotne i ubezpieczenia społeczne. Zachęcił do udziału w wydarzeniach rekrutacyjnych za pośrednictwem platformy Europejskich Dni Pracy (online). Na koniec przedstawił inicjatywy w ramach EURES, staże i praktyki zawodowe, a także ukierunkowane programy mobilności pracowników EURES takie jak: „Twoja Pierwsza Praca z EURES” oraz „Reactivate”. Wszyscy uczestnicy obu spotkań otrzymali materiały informacyjno – promocyjne dotyczące usług sieci EURES.  Mieli też możliwość skorzystania z konsultacji indywidualnych z doradcą EURES po zakończonej prelekcji.

          • Święto Komisji Edukacji Narodowej

          • 14 października w całej Polsce obchodzone jest święto Komisji Edukacji Narodowej. W tym roku nasza szkoła postanowiła uczcić ten dzień poprzez podsumowanie konkursu na najlepszy felieton „ Co daje wykształcenie?- o tym, że warto chodzić do szkoły” . Wszyscy uczniowie uczestniczyli w wyżej wymienionym konkursie przeprowadzonym przez p. Katarzynę Dams i Ewę Fabiańską podczas lekcji języka polskiego. Spośród prac komisja wyłoniła trzy najlepsze, za którzy autorzy felietonu dostali bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe. I tak :

            I miejsce zajęła uczennica kl. II – Natalia Ostasiuk

            II miejsce zajęła uczennica kl. III B – Julia Kuczyńska

            III miejsce zajął uczeń kl. III B – Mateusz Bączyk

            Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu i życzymy dalszych sukcesów.

            W dalszej części spotkania z uczniami Dyrektor szkoły – p. Małgorzata Leszczyńska nawiązując do tematyki konkursu przedstawiła zalety kształcenia przez całe życie, mówiła m.in. że wiedza poszerza horyzonty ,że trzeba ją ciągle aktualizować, jest też podstawą sukcesu zawodowego, a sama nauka odmładza, dodaje pewności siebie i zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Na koniec spotkania uczniowie mieli możliwość obejrzenia prezentacji o edukacji w krajach trzeciego świata, gdzie dzieci chcą się uczyć, ale często nie mogą, co dało do myślenia nam wszystkim , że my w naszym kraju możemy się uczyć, ale  często nie chcemy.

          • Krótka lekcja historii.

          • W tym roku przypada 100 rocznica  nadania nazwy 71 Pułku Piechoty, który w latach 1926-1939 stacjonował w Zambrowie. Z tej okazji z inicjatywy Pani Dyrektor -Małgorzaty Leszczyńskiej oraz komendant Hufca Pracy- P. Grażyny Dembek w naszej szkole odbyła się krótka lekcja historii poświęcona właśnie tej tematyce. Zaproszony do jej przeprowadzenia- Prezes Stowarzyszenia Historycznego 71 pułku piechoty w Zambrowie – Pan Grzegorz Sanewski przybliżył uczniom wydarzenia związane z tym pułkiem piechoty. Na początku wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami zostali zapoznani z ideą samego Stowarzyszenia, ich działalnością. W dalszej części zostaliśmy zapoznani z historią stacjonowania 71 pułku piechoty w naszym mieście. Historia pułku sięga okresu międzywojennego. W setną rocznicę przyjęcia przez pułk nazwy oddano w Zambrowie hołd żołnierzom, którzy  stacjonowali w zambrowskich koszarach i  bronili naszego miasta , często poświęcając swoje życie. Na zakończenie chętni zadawali pytania dotyczące tej tematyki.

             

          • Integracja klasy I.

          • Integracja na wesoło i sportowo  to hasło przewodnie kl. I BS I st. nr. 3 im. Janusza Korczaka w Zambrowie – uczestników hufca.  Młodzież  w dniu 06.10.2021 wraz z wychowawcami Hufca Pracy Ewą Fabiańską, Justyną Jabłońską oraz nauczycielem wychowania fizycznego Zbigniewem Turowskim wybrali się do Kompleksu Agroturystycznego  OLSZYNKA.   Kompleks położony jest 15 km od Łomży, w malowniczej dolinie rzeczki Łojewka, w otoczeniu wzgórz lasów i łąk – czyli w samym sercu Zielonych Płuc Polski.  

            Wyjazd miał na celu zintegrowanie nowoprzybyłych uczestników hufca oraz spędzenie wspólnie miłego dnia  w harmonii z naturą z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

             Klasa pierwsza to zawsze coś nowego, wiele pytań i myśli, które towarzyszą młodzieży. Gry i zabawy sportowe na świeżym powietrzu takie jak: wspinaczka, mega-piłkarzyki,  jeden za drugim czy tor przeszkód,  były dobrą okazją do poznania się wzajemnie dzięki zdrowej rywalizacji i grze fair play.

            Zwieńczeniem dnia pełnego przygód był wspólny posiłek przy ognisku przygotowanym przez instruktorów i pracowników kompleksu, którym bardzo dziękujemy.

            Wszyscy uczestnicy z uśmiechem na twarzy oznajmili, iż to był najlepszy dzień i pragną powtórki.